13 letni, Owczarek belgijski - właściciele od dawna czuli przykry zapach z pyska psa ale do lekarza wybrali się dopiero gdy z nosa psu zaczęła wyciekać ropa. Zrobiła się przetoka ropna do jamy nosowej. Większość zębów trzeba było usunąć.
PRZETRWAŁE ZĘBY MLECZNE - roczny kot, samiec, rasy europejskiej.
Trzyletnia ratlerka. Właściciele nie zwrócili uwagi, że przy wymianie uzębienia na zęby stałe jeden z mlecznych kłów nie wypadł. To częste zjawisko szczególnie u tej rasy. Należy jednak w takiej sytuacji szybko usunąć przetrwały ząb mleczny aby niedopuścić do rozwiniecia się choroby przyzębia i odłożenia się kamienia nazębnego.
7-mio letni kot rasy europejskiej, ostatnio niechętnie przyjmował pokarmy i często się ślinił. Niestety ze względu na tak późną diagnozę zęby musiały zostać usunięte.
MASYWNY KAMIEŃ NAZĘBNY - 8 letni York, większość zębów ze względu na znaczne patologiczne kieszenie ropne, zanik kości zębodołu musiały zostać usunięte.
Dobrze, że to zdjęcie i nie czuć zapachu z jamy ustnej.
EKSTRAKCJA ZĘBÓW - ze względu na zaawansowany patologiczny stan jamy ustnej często nie wystarczy usunięcie kamienia nazębnego. Bolesne, chore zęby często należy poddać ekstrakcji.
W tym przypadku większość zębów nie wymagała nawet dłutowania, korony zebów wystarczyło lekko poruszyć a zęby same wypadały.
Na zdjęciu w prawym dolnym rogu widoczny duży kawałek samego kamienia nazębnego.
U psa taki stan jamy ustnej utrzymywał się od lat. Właściciele obawiali się narkozy ze względu na zaawansowany wiek zwierzęcia (miał wtedy 12lat). Do nas trafił w 17roku życia z silną bolesnością w okolicy całej jamy ustnej, z silnym krawieniem z okolicy kła. Niestety pies był tak agresywny, że w okolicy jamy ustnej nikt nie mógł nic zrobić. Pomimo złych wyników krwi pacjenta poddano znieczuleniu i zabiegowi stomatologicznemu - polegajacemu głównie na ekstrakcji wszystkich zębów. Pies po kilku godzinach wrócił do domu na własnych nogach. Brak już przykrego zapachu z pyska. Pies uwielbia pieszczoty po głowie i wtulanie pyska we właścicieli. Opiekun po 2 tygodniowej kontroli zkwitował "szkoda, że nie zrobiliśmy tego wcześniej, przez nas Ami wiele się nacierpiał".
EOZYNOFILOWE ZAPALENIE JAMY USTNEJ U KOTA.
Roczny kot z ciągłymi nawracającymi problemami z dziąsłami.
W takich przypadkach wskazane jest wykonanie testów w kierunku kocich chorób zakażnych.
7-mio letni kundelek - na żuchwie co jakiś czas pojawiała się dziwna deformacja. Zawsze po antybiotykach znikała. Niestety nikt wcześniej nie zauważył, że od wewnętrznej strony, w koronie zęba pies miał duży ubytek. Zęba poddano ekstrakcji a dziwne uwypuklenia żuchwy już nie powróciło - pies miał ropień wierzchołka korzenia.
Zaawansowana choroba przyzębia. Dziąsła są bardzo bolesne, przy najmniejszym dotknięciu silnie krwawią.
Problem w jamie ustnej przebiegał tak długo, że proces chorobowy objął również podniebienie miękkie. Powstały nawisy dziąseł, które kot przy jedzeniu przygryzał zębami. Po sanacji jamy ustnej proces ten wycofał się i kot znów mógł się cieszyć każdą chwilą bez uczucia silnej bolesności ze strony jamy ustnej.
W ocenie uzębienia często niezbędne są zdjęcia rtg.
Na zdjęciu widoczny przodozgryz.
Żuchwa tego psiaka jest zdecydowanie za długa.