• /photos/0000/8540/zdj_cia_TOP_01_slideshow.png
  • /photos/0000/8546/zdj_cia_TOP_03_slideshow.png
  • /photos/0000/8552/zdj_cia_TOP_02_slideshow.png
ZAPRASZAMY: pn - pt. 9 - 13  i  16 - 20 /  sb. 9 - 13 / nd. 11 - 13  TEL. 22  241 10 27   strzyżenia - 501 947 999

Rozpoznanie problemu

Jak można rozpoznać czy nasz pies lub kot cierpi na chorobę dziąseł?

Jeżeli Twój czworonożny przyjaciel na to pozwoli, otwórz jego pyszczek i zajrzyj do środka. Poszukaj niepokojących zmian mogących świadczyć o chorobie dziąseł. Szczególnie zwróć uwagę na nieświeży oddech, czerwone i napuchnięte dziąsła, żółtobrązową warstwę kamienia nazębnego wzdłuż linii dziąseł, ból albo krwawienie, które są reakcją na dotyk dziąseł lub jamy ustnej. Jeżeli zauważysz któryś z tych problemów niezwłocznie udaj się z chorym zwierzęciem do weterynarza.
 

Domowa opieka dentystyczna

Istnieje kilka podstawowych sposobów codziennej troski o zdrowe zęby naszego zwierzęcia.

Opieka dentystyczna Twojego czworonoga w domu, powinna obejmować szczotkowanie oraz podawanie specjalnych produktów i karm pozwalających na utrzymanie zębów w czystości nawet w trakcie posiłków.  

Nawet jeśli nie jesteś w stanie szczotkować zębów swojego zwierzęcia codziennie, każdego dnia  podawaj mu specjalną karmę, która zapewni mu zdrowe zęby i wspomoże higienę całej jamy ustnej. Bardzo istotne jest aby uzgodnić podawanie takich produktów oraz sposób postępowania ze swoim lekarzem weterynarii.   

 Szczotkowanie zębów Twojego zwierzęcia. 


Krok1: Stopniowo wprowadzaj program szczotkowania zębów swojego zwierzaka. Unikaj zbyt rygorystycznego i długiego czyszczenia. Zapewnij pozytywną atmosferę, aby czworonóg mógł się zrelaksować. Jeżeli jest to małe zwierzę, posadź je na swych kolanach. W trakcie szczotkowania nagradzaj i chwal swego dzielnego przyjaciela.

Krok 2: Na początku zamocz palec w bulionie wołowym lub w przypadku kota, wodzie z tuńczyka. Tak zmoczonym palcem, pocieraj delikatnie dziąsła i paszczę zwierzęcia. Sesje takie muszą być krótkie i powinny odbywać się w pozytywnej atmosferze.

Krok 3: Stopniowo zamień palec na gazę, którą delikatnie okrężnymi ruchami myj zęby i dziąsła.

Krok 4: Na końcu, wprowadź bardzo miękką szczoteczkę do zębów  dla zwierząt  lub też ewentualnie dla ludzi. Specjalistyczne szczoteczki dla zwierząt dostępne są w gabinetach weterynaryjnych lub specjalnych sklepach zoologicznych. Nie używaj pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi, ponieważ może ona wywołać rozstrój żołądka u zwierzęcia.

Unikaj karmienia zwierzęcia resztkami ze stołu, gdyż często może to być przyczyną narastania kamienia nazębnego oraz prowadzić do innych problemów zdrowotnych.

 

Fakty związane z uzębieniem psów

•  Szczenięta mają 28 mlecznych zębów, które wyżynają się około trzeciego lub czwartego tygodnia życia. Kiedy szczenię osiąga wiek czterech miesięcy wyrastają mu 42 stałe zęby.

• Objawy choroby dziąseł to żółtobrązowy nalot wzdłuż linii dziąseł, zaczerwienione dziąsła oraz nieustający  przykry zapach z jamy ustnej. 

• Ukruszone zęby to częsty problem w szczególności u psów żyjących poza domem. Zdaniem weterynarzy specjalizujących się w stomatologii zwierzęcej, agresywne rzucie twardych przedmiotów, takich jak gryzaki wołowe, dostępne na naszym rynku, jest najczęstszą przyczyną łamania się zębów u psów.

 Fakty związane z uzębieniem kotów 

 • Kocięta mają 26 mlecznych zębów, które wyżynają sie około drugiego lub trzeciego tygodnia życia. Kiedy kocięta osiągają wiek trzech lub czterech miesięcy wyrasta im 30 stałych zębów.

• Objawy choroby dziąseł to żółtobrązowy nalot wzdłuż linii dziąseł, zaczerwienione dziąsła oraz nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.

• Uszkodzenia  resorpcyjne są najczęstszą przyczyną chorób zębów u kotów domowych. Badania pokazują, że aż 28% kotów mieszkających w domu doświadczyło przynajmniej raz w swoim życiu tego bolesnego problemu.

Choroby jamy ustnej są najczęstszą przyczyną złego stanu zdrowia u zwierząt.

 • Zatrważająca liczba 85% psów i 80% kotów wykazuje objawy chorób jamy ustnej i to już w wieku 3 lat.
• Choroby dziąseł są częstym problemem u psów,  szczególnie u mniejszych ras.
• Koty często cierpią z powodu resorpcyjnych uszkodzeń dziąseł. Badania pokazują, że około 28% kotów domowych przynajmniej raz w życiu cierpiała na bolesne dolegliwości związane z tą chorobą.

 
Choroby jamy ustnej rozpoczynają się od narastania flory bakteryjnej w jamie ustnej zwierzęcia.

 
• Bakterie mieszając się ze śliną oraz resztkami jedzenia, dostają się pomiędzy zęby i dziąsła. W ten sposób tworzą płytkę nazębną, osadzającą się na zębach. Płytka bakteryjna narasta i wraz z solą wapniową tworzy kamień. nazębny.

• Płytka bakteryjna jest głównym czynnikiem, powodującym choroby zębów. Zapalenia i ubytki towarzyszące chorobom jamy ustnej, powodowane przez bakterie i ich produkty przemiany materii naruszają tkankę przyzębia, pośrednio wpływając na układ immunologiczny zwierzęcia.

• Bez odpowiedniego zapobiegania lub kuracji przeciwko nalotowi oraz narastaniu płytki nazębnej, zwierzę może nabawić się choroby przyzębia, która narusza tkankę i  struktury zębów. Nieleczona choroba przyzębia może prowadzić do bólu jamy ustnej, dysfunkcji, utraty zębów oraz innych poważnych komplikacji.

• Kamień nazębny jest przyczyną zaostrzenia się  stanów zapalnych, powodowanych przez bakterie, których szybki rozwój narusza struktury tkanki dziąseł.

Choroby przyzębia mogą prowadzić do wielu innych problemów zdrowotnych.

• Choroby przyzębia są przyczyną zaczerwienień, opuchlizny oraz podrażnień dziąseł, cofania się dziąseł, krwawienia, bólu oraz nieświeżego oddechu. Jeżeli choroba przyzębia nie zostanie poddana odpowiedniemu leczeniu może powodować utratę uzębienia.

• Zapalenia i infekcje powodujące choroby przyzębia mogą spowodować uszkodzenie takich narządów jak serce czy nerki lub doprowadzić do innych poważnych problemów zdrowotnych.

 Posiadacze zwierząt powinni zwracać uwagę na objawy mogące świadczyć o chorobach uzębienia.

• Powszechnym objawem choroby jest nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, zmiany dotyczące jedzenia i sposobu żucia, drapanie pyska lub jamy ustnej oraz ogólna apatia.

• Jeżeli któreś z podanych objawów wystąpiły u zwierzęcia, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii i wykonać badanie stomatologiczne.

• Złamane zęby są powszechnym problemem, w szczególności u psów żyjących poza domem. Zdaniem weterynarzy specjalizujących się w stomatologii zwierzęcej, agresywne rzucie twardych obiektów, takich jak gryzaki wołowe, dostępnych na naszym rynku, są najczęstszą przyczyną łamania się zębów u psów.
 

Dobrą wiadomością jest to że właściciele zwierząt mogą redukować zagrożenia związane z chorobami jamy ustnej, stosując się do poniższych zaleceń.

 • Pierwszym krokiem w zapobieganiu chorób jamy ustnej są rutynowe badania wraz z badaniem uzębienia.

• Właściciele zwierząt powinni regularnie dbać o higienę jamy ustnej swych czworonogów w domu, szczotkując zęby zwierzęcia przy użyciu specjalnej pasty. Najlepiej zacząć tą praktykę jak najwcześniej, ale można też przyzwyczaić do niej dorosłego psa lub kota. Pasta do zębów przeznaczona dla ludzi nie jest wskazana, ponieważ może wywołać rozstrój żołądka u zwierzęcia.

• Plan regularnych konsultacji u weterynarza oraz zasięganie informacji na temat odpowiedniej prewencji i odpowiedniego żywienia zwierzęcia dają doskonałe rezultaty w zapobieganiu i walce z kamieniem nazębnym.

Materiały pobrane ze strony http://www.zdrowiena4lapach.pl/ za zgodą właścicieli.