ZOOPSYCHOLOG
(zawód wpisany na listę zawodów Ministerstwa Pracy pod nr 612911)
Zoopsycholog to doradca, który pomaga właścicielowi zwierzęcia towarzyszącego (psa, kota) tworzyć satysfakcjonującą dla obu stron relację pomiędzy nim a zwierzęciem, oraz usunąć lub zredukować niepożądane, niepokojące zachowania zwierzęcia, na które skarży się właściciel.
Zoopsycholog przeprowadza wywiad z rodziną nt. zachowań ich pupila, obserwuje zachowanie zwierzaka, diagnozuje istniejące problemy, wyjaśnia przyczyny ich powstania, planuje indywidualną terapię behawioralną, doradza jakimi sposobami pozytywnymi zredukować lub wyeliminować niepokojące zachowania psów i kotów.
Do zoopsychologa można zgłosić się z różnorodnymi problemami jak np.:
- nadmierna aktywność/agresja lub też apatia/depresja zwierzaka
- problemy zwierząt w relacjach z ludźmi (w tym reakcja na gości, dzieci, osoby starsze)- problemy zwierząt w relacjach z innymi zwierzętami (dom, ogród, spacer)
- kłopotliwe spacery (ciągnięcie, szarpanie, uporczywe wracanie do domu)
- zaburzenia na tle lękowym (na spacerach, w domach, strach przed dźwiękami, jazdą samochodem, samotnością) oraz zaburzenia w relacji z samym właścicielem
- inne zaburzenia np.: snu, apetytu, samookaleczenia i inne.
Zoopsycholog pomoże także:
- przyjąć i pomóc w adaptacji zwierzaka ze schroniska
- przygotować psa do przeprowadzki, pojawienia się nowego domownika (dziecko, inne zwierzę), zmiany właściciela, przetrwania wieczoru sylwestrowego, wyboru właściwego hotelu dla pupila
- przeprowadzić testy psychiczne i osobowościowe psom (np. nowemu miotowi)
TRESER PSÓW
(zawód wpisany na listę zawodów Ministerstwa Pracy pod nr 516405)
Treser psów Metodą Naturalną zajmuje się szkoleniem psów przy wykorzystaniu praw uczenia i warunkowania. To osoba szkoląca psy, organizująca szkolenia indywidualne i grupowe, prowadząca szkoły szczeniąt oraz przeprowadzająca ćwiczenia reedukacyjne dla psów z problemami (zalecone np. przez zoopsychologa w przypadku niektórych zaburzeń zachowania). Metoda Naturalna zakłada jedynie pozytywne oddziaływanie na psa, stosuje się w niej metody oparte na nagradzaniu zachowań pożądanych, właściwych oraz umiejętne, nieoparte na przemocy! (szkoła bez kolczatek, obroży elektrycznych, itp.) ignorowanie zachowań niewłaściwych.
Treser psów pomoże jeśli pies:
-
nie zna podstawowych (lub zaawansowanych) komend z zakresu posłuszeństwa
-
zna komendy, ale wcale nie chce ich wykonywać, nie słucha się, jest zbyt niezależny
-
ciągnie, wyrywa się podczas spacerów, nie umie chodzić na smyczy, nie wraca, ucieka
-
nie zna żadnych zabaw, nie umie lub nie lubi się bawić, aportować
-
nie umie lub nie lubi bawić się z innymi psami, bywa agresywny lub przesadnie lękliwy
-
zbyt natarczywie wita gości lub domowników pojawiających się w domu, rzuca się, skacze