• /photos/0000/8540/zdj_cia_TOP_01_slideshow.png
  • /photos/0000/8546/zdj_cia_TOP_03_slideshow.png
  • /photos/0000/8552/zdj_cia_TOP_02_slideshow.png
ZAPRASZAMY: pn - pt. 9 - 13  i  16 - 20 /  sb. 9 - 13 / nd. 11 - 13  TEL. 22  241 10 27   strzyżenia - 501 947 999
LINIENIE
Proces polegający na wymianie okrywy włosowej, to częsta udręka wszystkich domowników, zarówno nas, właścicieli, jak i samych zwierząt. Proces ten nasila się w szczególności podczas zmian pór roku. Czasami mniej lub bardziej widocznie doskwiera nam przez cały rok zwłaszcza przy włączonym ogrzewaniu. Pamiętajmy to nie tylko nasze „przekleństwo” zwierzęta podczas linienia mogą być osłabione a nawet gorączkować to dla ich organizmu nie mały wysiłek.

Co robić aby im pomóc?

WYCZESYWANIE to najlepsza metoda na pozbycie się martwego włosa jednak aby była skuteczna należy ją powtarzać codziennie a czasem nawet wielokrotnie w ciągu dnia.
Wart dobrać odpowiednie do włosa grzebienie, zgrzebła, szczotki aby jak najskuteczniej usunąć martwą sierść nie niszcząc przy tym nowej, zdrowej. W przypadku sierści długiej dobrze jest wyczesywać ją lekko zwilżoną (wówczas nie niszczymy tak włosów). Dodatkowo posiłkować się można preparatami ułatwiającymi rozczesywanie a także zapobiegającymi elektryzowaniu się sierści.
Pamiętajmy, z martwej sierść często tworzą się kołtuny, których pozostawienie przyczynić się może do poważnych problemów skórnych jak odparzenie czy nawet zapalenia bakteryjne lub grzybicze.
Najlepiej nie dopuścić do powstania kołtunów. W przypadku sierści trudnej zaleca się ich usunięcie u specjalisty (uwaga niewprawna ręka bardzo łatwo, nożyczkami czy maszynką może uszkodzić skórę).

KĄPIELE też korzystnie wpływają na przyspieszenie procesu linienia. Warto dobrać szampon odpowiedni do sierści Twojego pupila.

Wyczesywanie tak jak i kąpiele dodatkowo działają jak masaż, pobudzają krążenie a co za tym idzie przyczyniają się do szybszej wymiany pokrywy. Polecamy

PREPARATY STYMULUJĄCE
W okresie linienia warto zastosować również preparaty wpływające korzystnie na kondycję skóry i sierści. Na rynku wiele jest preparatów zawierających czy to biotynę (witaminę H), cynk, czy kwasy tłuszczowe. Zapytaj u nas w przychodni jaki preparat polecilibyśmy w przypadku Twojego pupila.

PROBLEMY
Zgłoś się do swojego lekarza weterynarii gdy:

  • chciałbyś przyspieszyć linienie Twojego zwierzaka

  • zaobserwujesz u swojego pupila nadmierne wyłysienia, świąd, zaczerwienienia skóry

  • na skórze pojawią się miejsca pozbawione sierści, które nie porastają (okolica nosa, boki brzucha) – sugeruje się wówczas wykonanie badań krwi być może ów problem to kwestia zaburzeń hormonalnych

Autor : lek.wet. Ava Sawaszkiewcz